Wybierasz się na wędrówkę czy trening, zabierz gorzką czekoladę do plecaka. Na pewno postawi cię na nogi, gdy będziesz wyzuty z sił.

Kostka czekolady lub dwie mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i figurę. Nie przypadkowo do czekolady dodaje się orzechy lub owoce - takie połączenie bowiem za jednym zamachem dostarcza więcej tłuszczów roślinnych i antyoksydantów. Zaleca się zjedzenie kostki czekolady po ciężkostrawnym posiłku. Ale...  bądźmy ostrożni - czekolada podobno uzależnia, więc nie można sie nią opychać bezkarnie, gdyż zawarte w niej kalorie i tłuszcz mogą zaszkodzić naszej figurze. Należy pamiętać, że czekolada może uczulać ...

W chwilach stresu czy smutku śmiało sięgaj po gorzką czekoladę (pamiętając oczywiście o umiarze !!!), która na pewno pozwoli osiągnąć równowagę psychiczną.

1/ Czekolada zawiera związki pobudzające pracę mózgu, rozjaśnia umysł, poprawia koncentrację, pamięć, ułatwia rozwiązywanie problemów.

2/ Specjaliści uważają ją za najlepiej przyswajalne, skoncentrowane źródło energii - ma niewiele cukru, za to mnóstwo magnezu, potasu i żelaza.

3/ Ziarna kakaowe są przepełnione flawonoidami, które chronią przed miażdżycą i nowotworami. Dzięki nim płytki krwi nie zlepiają się, co eliminuje tworzenie się zakrzepów i udary mózgu.

4/ Dzięki dużej zawartości alkaloidu zwanego teobrominą, czekolada pobudza pracę nerek, działając jak łagodny środek moczopędny.

5/ Co ciekawe - łagodzi kaszel, więc ratujmy się czekoladą, gdy złapie nas przeziębienie.

WARTO WIEDZIEĆ ... czekolada w proszku jest łatwiej strawna, a wypijana z mlekiem wzbogaca dietę w wapń. Takie połączenie jest bardzo dobre, ponieważ wapń jest lepiej wchłaniany dzięki magnezowi zawartemu w czekoladzie.