Jak łączyć produkty, aby były zdrowe i pełnowartościowe?

  • Autor: Lucyna

Nasze zdrowie i uroda w 70% zależą od naszej diety. Stąd tak istotnym wydaje się wiedza o odżywianiu. Od prawidłowych połączeń żywieniowych zależy, czy i w jakim stopniu wchłoną się witaminy i substancje odżywcze zawarte w owocach, warzywach, mięsie i innych produktach. Produkty, które są prawidłowo metabolizowane, odżywiają organizm i wspomagają jego funkcjonowanie. Chronią przed chorobami i nie powodują wzdęć, zaparć czy przybierania na wadze.

Zatem jakich połączeń unikać?

1.  OGÓREK + POMIDOR

Wiele osób, komponując swoje sałatki warzywne, opiera się właśnie na takim połączeniu. Dlaczego jest szkodliwe? Otóż wszystkiemu winien jest ogórek, posiadający pewien specyficzny enzym zwany askorbinazą, który utlenia witaminę C w pomidorze. Kilka plasterków ogórka dodanych do sałatki z pomidora, papryki i natki pietruszki, skutecznie pozbawi ją witaminy C.

Także ogórki jedzmy oddzielnie, bez innych warzyw.

2.  POMIDOR + BIAŁY SER

Jedzenie takiego zestawu może spowodować choroby stawów. Tutaj winowajcą jest pomidor, bogaty w kwasy (cytrynowy, jabłkowy, kumarynowy, chlorogenowy), które łączą się z wapniem z sera. Powstają nierozpuszczalne kryształki i odkładają się w stawach. Zagrożeniem jest stosowanie takiego połączenia przez kilka tygodni. Rzadkie jedzenie nie spowoduje przykrych konsekwencji.

3.  HERBATA + CIASTO DROŻDŻOWE

Ciasto drożdżowe jest bogate w witaminę B1, która wpływa na sprawne działanie układu nerwowego. Garbniki zawarte w herbacie niszczą ją, ale i ograniczają wchłanianie białek oraz wiążą wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź.

4.  RYBA + OLEJ SŁONECZNIKOWY

Wielkim błędem jest smażenie ryb na oleju bogatym w kwasy tłuszczowe omega-6, czyli słonecznikowym i kukurydzianym, ponieważ zaburzony zostaje stosunek kwasów omega-6 do omega-3, co stanowi czynnik przyspieszający starzenie się organizmu. Kupując ryby w puszce, wybierajmy te w sosie własnym lub oliwie.

5.  CZERWONE MIĘSO + WINO

Garbniki zawarte w winie ograniczają wchłanianie żelaza (ryzyko wystąpienia anemii), a bogatym jego źródłem jest czerwone mięso.

6.  ZIEMNIAKI + MASŁO

Ziemniaki są niskokaloryczne, łyżeczka masła też nie ma ich zbyt wiele. Oba produkty nie są więc bombą kaloryczną. Zjadane oddzielnie są godne polecenia, ale zjadane łącznie - TUCZĄ.

7.  MIÓD + GORĄCA HERBATA

Przed dodaniem miodu do herbaty należy ją przestudzić, gdyż gorąca (powyżej 40 st.C) powoduje utratę dużej części prozdrowotnych właściwości miodu.

8.  HERBATA + NABIAŁ

Herbata zawiera duże ilości szczawianów, które ograniczają wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu. Jeśli nasza dieta jest urozmaicona i nie obfituje w inne produkty bogate w szczawiany (kakao, rabarbar, szczaw, szpinak), to okazjonalne popijanie herbatą posiłku z nabiałem nie spowoduje niedoborów pokarmowych.

9.  JAJKA + ZIEMNIAKI

Jajko sadzone z ziemniakami, często goszczące na naszych stołach, jest smaczne i proste do zrobienia, ale takie połączenie powoduje hamowanie przyswajania wapnia i żelaza z jaja przez szczawiany zawarte w ziemniakach.

10.  ALKOHOL + SOKI/ NAPOJE GAZOWANE

Alkohol jest kaloryczny i groźny dla zdrowia w zbyt dużych ilościach. Okazuje się, że jego negatywny wpływ na nasz organizm potęguje popijanie go sokami czy napojami gazowanymi, ponieważ kwasy owocowe oraz dwutlenek węgla zwiększają wchłanianie alkoholu, przez co szybciej uderza on do głowy.

Przyjrzyjmy się zatem połączeniom, które stosujemy przy przygotowywaniu posiłków. Może warto coś skorygować, aby wydobyć z potraw wszystko, co najlepsze dla naszego zdrowia i urody?

Należy pamiętać, że sporadyczne spożywanie wyżej wymienionych połączeń nie spowoduje od razu nieprzyjemnych skutków, ale jeśli mamy taką możliwość, to miejmy na uwadze powyższe wskazówki.

Podziel się ze znajomymi: