Sen ma ogromny wpływ na nasz organizm

  • Autor: Lucyna

Sen jest niezmiernie ważnym elementem naszego życia. Jego długość i jakość jest istotna dla zdrowia i wyglądu chociażby dlatego, że śpiąc przeciętnie 8 godzin, przesypiamy 1/3 naszego życia. Optymalna długość snu to 6-8 godzin. Zbyt krótki (poniżej 6 godzin) i zbyt długi (powyżej 8 godzin) sen może przyczynić się do wielu chorób, np. otyłości, cukrzycy czy chorób serca.

Pozycja, jaką przyjmujemy podczas spania, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie (na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem, a nawet na... powstawanie zmarszczek).

Okazuje się, że większość ludzi śpi w niewłaściwy sposób. Jeśli nie zmienimy przyzwyczajeń, możemy nabawić się problemów na stare lata.

Powszechnie uważa się, że najgorszą pozycją jest spanie na brzuchu, ponieważ powoduje zwyrodnienia kręgosłupa oraz obciążenie wszystkich organów wewnętrznych.

Wielu lekarzy uważa, że najlepiej spać na plecach, ponieważ leżąc prosto kręgosłup się relaksuje, nie ma przykurczów, ale... taka pozycja sprzyja chrapaniu i bezdechowi sennemu.

A co ze spaniem na boku?

Okazuje się, że wedle ostatnich badań lekarze zalecają spanie na lewym boku. Dlaczego?

Po pierwsze - ma pozytywny wpływ na układ limfatyczny. Poprawia jego pracę, ułatwiając transport składników odżywczych przez korpus oraz oczyszczanie organizmu z odpadów.

Po drugie - ponieważ żołądek i trzustka znajdują się po lewej stronie ciała, kiedy położysz się na prawym boku, skomplikujesz im funkcjonowanie (żołądek naciska na trzustkę i utrudnia jej działanie).

Po trzecie - spanie na lewym boku pomaga sercu pompować krew przez ciało. Dzieje się tak dlatego, że nasza aorta jest wygięta w lewo, więc leżąc na prawym boku, serce musi pompować krew "ku górze".

Po czwarte - poprawia trawienie. Śpiąc na prawej stronie możemy nabawić się refluksu. Podczas spania na lewej stronie "worek" żołądka zwisa i kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku.

Po piąte - sen na lewym boku stanowi ulgę dla śledziony - organu odpowiedzialnego za oczyszczanie krwi - która również leży po lewej stronie ciała. Taka pozycja snu sprawia, że materiały odpadowe transportowane przez układ limfatyczny, szybciej ulegają rozkładowi.

Ewidentną wadą spania na boku czy to prawym, czy też lewym jest powstawanie zmarszczek. Tak, tak moje Panie (i Panowie?)... twarz ulega zniekształceniom i marszczy się... Jeśli chcemy być gładkie, to nie pozostaje nam nic innego jak spanie na plecach "na baczność". Dla zdrowia natomiast, najlepszą pozycją do spania jest lewy bok.

Podziel się ze znajomymi: